Jak a proč šetrně detoxikovat organismus

Jak a proč šetrně detoxikovat organismus

Únava, špatné trávení, pocit těžkosti nebo neschopnost shodit přes veškeré snahy přebytečná kila. To všechno mohou být příznaky zaneseného organismu, který zápasí s přemírou toxických látek. Jak vám pomůže detoxikace a jak na ni, aby opravdu fungovala?

Proč naše tělo potřebuje detox

Lidské tělo je jako perfektně fungující stroj. Naše játra, ledviny a střeva organismus nepřetržitě čistí a eliminují toxické látky, které se do něj dostávají. Proč tedy nějaký detox podstupovat?

Škodlivými látkami jsme obklopeni ze všech stran. Dnešní jídlo je plné chemických dochucovadel, barviv a konzervantů, přemíry soli, rafinovaných cukrů a dalších nezdravých látek. Často také jíme více, než kolik opravdu potřebujeme. Spolu se vzduchem dýcháme výpary z aut, elektráren a kouř z cigaret. Do těla se nám zkrátka dostává enormní množství toxinů, které pro něj představují značnou zátěž.

Co to v těle způsobuje

Pokud je tělo neustále zaměstnané odbouráváním těchto škodlivin, nemůže fungovat na 100 %. Toxiny se pak v těle usazují a způsobují řadu obtíží, jako je už zmíněná únava, stres, zažívací problémy nebo neutuchající boj s nadváhou. Pokud navíc nemohou plně fungovat střeva, ovlivňuje to i imunitu. Právě ve stěnách střev se totiž nachází až 80 % našeho imunitního systému. Střeva tak mají zásadní vliv na mnohé nemoci, což věděl už Hippokratés.

Různé typy očištění těla mají proto dlouholetou tradici. Jsou nedílnou součástí například čínské medicíny nebo ájurvédy. Rozhodně to neznamená, že bez detoxikace nemůžete být zdraví. Pokud se ale necítíte dokonale fit, je vám často těžko a jste bez energie, detoxikace vám rozhodně může pomoct.

Detox nemusí být utrpení

Není třeba hned podstupovat dvoutýdenní půst, abyste svému tělu ulehčili. Detox začíná už změnou životosprávy. Díky ní podpoříte funkci jater, ledvin a střev, které tělo nepřetržitě čistí.

Málokdo samozřejmě dokáže udržet zdravý životní styl na 100 % za všech okolností. Chemickým látkám se navíc v dnešní době nemůžeme zcela vyhnout.

Proto do svého jídelníčku zařaďte tyto body, které detoxikaci podpoří:

  • Zvyšte příjem vlákniny – ta je naprosto nezbytná pro správné fungování střev a dokáže na sebe vázat toxické látky z potravy. Nejvíce jí obsahuje zelenina (především  artyčok, mrkev, červená řepa), ovoce (hlavně hrozny, angrešt, rybíz, maliny), luštěniny, klíčky, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka. Zeleninu a ovoce jezte pokud možno se slupkou, právě tam je vlákniny nejvíce.
  • Zařaďte do jídelníčku fermentované potraviny – zásobují střeva probiotiky, a napomáhají tak trávení. Patří sem kysané zelí, kimchi, kvašené okurky, kefír, bílý jogurt nebo dnes populární nápoj kombucha.
  • Koření vyměňte za bylinky – mezi ty detoxikační, které si vychutnáte s jídlem, patří především bazalka, pažitka a koriandr. Bylinky jezte vždy čerstvé a přidejte je až do hotového jídla.
  • Podpořte odvodnění organismu – pročistíte tak ledviny a budete se cítit o poznání lehčeji. Na odvodnění působí skvěle řapíkatý celer, červená řepa, petržel a chřest. Opět působí nejlépe v syrovém stavu, a tak si z nich připravte třeba smoothie.
  • Jezte citrusy – voda s citronem je skvělá, tělu ale nejvíce prospěje, když budete citrusy jíst i s dužinou. Ideální je citron a grep.

V přírodě najdeme také spoustu látek, které detoxikaci organismu přímo podporují. Které to jsou?

  • Křemelina – tato sypká hornina má vysoký obsah oxidu křemičitého. Pomáhá odstranit nežádoucí bakterie, parazity a další toxické látky zejména z tlustého střeva. Kromě toho vyživuje vlasy, nehty a pokožku.
  • Zelené superpotraviny – obsahují velké množství chlorofylu a dalších prospěšných látek, které z těla odstraňují škodlivé látky, harmonizují trávení a mají mnoho dalších příznivých účinků. Těmi nejznámějšími jsou mladý ječmen, mladá pšenice, chlorella a spirulina.
  • Bylinné čaje a tinktury – detoxikačních bylinek je celá řada. Kromě těch, které jsme zmiňovali pro dochucení jídla, můžeme uvést například kopřivu, tymián, aloe vera nebo ostropestřec mariánský. Vychutnat si je můžete ve formě čaje, šťávy nebo tinktury.
  • Zelený čaj Matcha – o detoxikačních účincích zeleného čaje jste už určitě slyšeli. Zaručeně nejpřínosnější je ale japonský čaj Matcha, který se vyrábí nadrcením celých čajových lístků. Obsahuje tak navíc také vlákninu.

Všechny tyto potraviny a přírodní pomocníky můžete do životosprávy zařadit bez většího přemáhání a tělu tím prospějete dlouhodobě. Spolu s odlehčeným jídelníčkem mohou být také přípravou na intenzivnější detoxikační kúru.

Krátkodobý intenzivní detox organismu

Pokud máte pocit, že vaše tělo potřebuje důkladnou očistu, můžete podstoupit krátkodobou detoxikační kúru. Ta zpravidla sestává z úplného půstu, zeleninových šťáv nebo speciálně připravených detoxikačních nápojů. Výhoda těchto nápojů spočívá v tom, že pomáhají zahnat pocit hladu a obsahují látky, které detoxikaci výrazně urychlují. Jedním z takových prověřených programů pro domácí použití je Neera detox. Více o něm si můžete přečíst v tomto článku.

Detoxikační kúře by měla vždy předcházet alespoň týdenní přípravná fáze. Ta zahrnuje velmi lehký jídelníček založený na rostlinné stravě, celozrnných obilovinách a luštěninách. Vynechat byste měli maso, případně ho omezit na drůbež a ryby, úplně je třeba se vyhnout alkoholu a kávě. Samozřejmostí je vyřazení všech polotovarů, fast foodů, tučných a sladkých jídel.

V začátcích na sebe nebuďte tvrdí a jděte na to pozvolna. Očistnou kúru, která zahrnuje pouze tekutou stravu, vyzkoušejte nejdříve na tři dny a při dalším opakování dobu prodlužujte. I psychická pohoda má totiž na fyzické zdraví významný vliv.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz