Rakytník řešetlákový – přirozeně zlepšuje imunitu a blahodárně působí na pokožku, pleť či vlasy

Malý oranžový plod, který v sobě skrývá velkou sílu. Řeč je o keři zvaném Rakytník řešetlákový. V posledních letech je tato rostlinka hitem na posílení imunity. Zlepšuje pleť, vlasy a má také antibakteriální účinky. Využít ho můžete i při léčbě močového nebo zažívacího ústrojí. Víte, co vše rakytník obsahuje a na co se používá?

Rakytník4

Jedná se o vysoce odolný keř, který plodí jasně oranžové bobule, které jsou plné vitamínů. Obsahují především vitamin C, dále vitamín A, řadu béček (B1, B2, B3, B6, B9), vitaminy D, E, K, P a mnoho dalších tělu prospěšných látek. Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené. Vyrábějí se z něj šťávy, džemy, marmelády a ze semen se lisuje olej za studena. Listy i plody se používají k výrobě čaje. Nejsilnější účinky však mají čerstvé bobule.

Rakytník na jídlo či pití

Bobule rakytníku mají velice atypickou, sladkokyselou chuť. Díky ní má tato rostlina své zastánce i odpůrce. Pokud vám rakytník chutná, vyzkoušejte jeho plody sušené. Jíst se dají samostatně nebo si je můžete přidat například do snídaňové kaše nebo jogurtu. Pokud rakytníku nemůžete přijít na chuť, ale nechcete tělu odpírat tuto vitaminovou bombu, vyzkoušejte třeba rakytníkovou marmeládu, sirup, bonbóny nebo si do jídla přidávejte rakytníkový olej 100% nebo vícedruhový. Na pití je nejlepší čaj ze sušených plodů a listů rakytníku.

Při nemoci

Rakytník působí jako prevence, ale i jako účinný prostředek proti již probíhajícím nemocem. Léčí obyčejné nachlazení, různé záněty po celém těle i gynekologické obtíže. Celkově zpomaluje stárnutí organismu a údajně je jedním z nejúčinnějších prostředků pro dlouhověkost. Na zmírnění následků nemocí užívejte rakytníkový čaj ze sušených plodů a listů, sirup nebo rakytníkový olej poslouží jako prevence.

Na pleť a pokožku

Díky svým regeneračním a vyživujícím účinkům je rakytníkový olej velmi oblíbenou přísadou do kosmetických přípravků. Rakytník je vhodný na všechny typy pleti. Suchou pokožku vyživuje a regeneruje, citlivou posiluje a aknózní či ekzematickou hojí. Na pleť a pokožku je skvělý rakytníkový koupelový olej.

Na vlasy

Rakytníkový olej je vhodný na všechny typy vlasů. Regeneruje, vyživuje a stimuluje růst vlasů. Díky protizánětlivým účinkům je výborný na problematickou pokožku hlavy a dokáže si poradit i s lupy. Olej vmasírujte přímo do pokožky hlavy, můžete z něj udělat také zábal nebo jej užívejte vnitřně.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz